Faculty of ABLE Awards for Outstanding Achievement 2023

Faculty of ABLE Awards for Outstanding Achievement recipients stand on stage in Elder Hall

The annual Faculty of ABLE Awards for Outstanding Achievement were announced on Friday 8 December 2023.

The awards celebrate the outstanding achievement, work, and dedication of our colleagues here in the Faculty of Arts, Business, Law and Economics (ABLE).

Professor Jodie Conduit, Acting Executive Dean of the Faculty of ABLE remarked, "It's an opportunity for us to collectively pause, learn about and reflect on the many talented people we have in our faculty who strive, in alignment with our university values, to achieve excellence and do so with integrity.

Our Awards acknowledge the varied and transformative academic and professional contributions made by our people.

It is such contributions, and their flow-on benefits, that underpin our collective success.

These Awards reflect our passion for all the work we do to support research, teaching, and community engagement.

It’s also an opportunity to be inspired, and to emulate so we become better ourselves.

Each nominee this year has not only made a demonstrable contribution to the faculty but has done so while embracing and exemplifying those core values."

 

Excellence in Teaching Award 

Nominees

Dr Samantha Schulz, School of Education
Associate Professor Chad Chiu, Adelaide Business School
Dr Mark Giancaspro, Adelaide Law School
Dr Colette Langos, Adelaide Law School
Associate Professor Laura Grenfell, Adelaide Law School
Dr Florian Ploeckl, School of Economics and Public Policy
Dr Kim Barbour, School of Humanities
Dr Kathryn Bowd, School of Humanities
Dr Tin Kei Wong, School of Social Sciences
Dr Richa Gulati, Adelaide Business School
Dr Peta Spyrou, Adelaide Law School
Ms Margaret Castles, Adelaide Law School

 

Individual Teaching (Early Career – applicants in their first five years of teaching)

Winners

Dr Tin Kei Wong, School of Social Sciences. Tin is also the recipient of the Executive Dean Prize for Excellence in Teaching.

Dr Peta Spyrou, Adelaide Law School

 

Individual Teaching for a Continuing Staff Member

Winners

Dr Mark Giancaspro, Adelaide Law School, Mark is also the recipient of the Executive Dean Prize for Excellence in Teaching.

Dr Kim Barbour, School of Humanities

Dr Katheryn Bowd, School of Humanities

Dr Florian Ploeckl, School of Economics and Public Policy

 

Excellence in Research Awards

Research Impact

Nominees

Associate Professor Ben McCann, School of Humanities
Associate Professor Christopher Graves, Adelaide Business School
Dr David Plater and Team, Adelaide Law School
Associate Professor Anne Hewitt, Adelaide Law School
Dr Samantha Schulz, School of Education
Dr Amy Clair and Team, School of Social Sciences

 

Winners

Dr David Plater, Ms Louise Scarman, Associate Professor Sylvia Villios and Professor John Williams AM, Adelaide Law School

Professor Emma Baker and Dr Amy Clair, School of Social Sciences

 

Research Engagement

Nominees

Associate Professor Janice Loftus, Adelaide Business School
Professor Joanne Wallis, School of Social Sciences
Dr Gabrielle Golding, Adelaide Law School
Dr Nina Maadad, School of Education
Professor Joanne Wallis, School of Social Sciences

 

Winner

Professor Joanne Wallis, School of Social Sciences

 

Research Excellence

Nominees

Dr Stephen Zhang, Adelaide Business School
Dr Emily Dollman, Elder Conservatorium of Music
Dr Toby Freeman, School of Social Sciences
Professor Joanna Howe, Adelaide Law School
Professor Chris Boyle, School of Education
Associate Professor Yan Tan, School of Social Sciences
Professor Chris Boyle, School of Education

 

Winner

Professor Chris Boyle, School of Education

 

Early Career Research Excellence

Nominees

Dr Jonathan Baker, Adelaide Business School
Dr Dylan Crismani, Elder Conservatorium of Music
Dr Tin Kei Wong, School of Social Sciences
Dr Phillipa McCormack, Adelaide Law School
Dr Masaki Shibata, School of Social Sciences
Dr Joanne Flavel, School of Social Sciences
Dr Rachel Bleeze, School of Education

 

Winners

Dr Joanne Flavel, School of Social Sciences

Dr Phillipa McCormack, Adelaide Law School

 

Interdisciplinary Research Team

Nominees

Associate Professor Robert Foster and Team, School of Humanities
Associate Professor Armando Corsi and Team, Adelaide Business School
Dr Luke Dollman and Team, Elder Conservatorium of Music
Professor Fran Baum and Team, School of Social Sciences
Dr Alexandra Peralta and Team, School of Economics and Public Policy
Dr Edward Palmer and Team, School of Education
Professor Shoko Yoneyama and Team, School of Social Sciences

 

Winners

Dr Luke Dollman and Mr Grayson Rotumah from the Elder Conservatorium of Music, with Associate Professor Clemence Due and Dr John Baranoff from the School of Psychology

 

HDR Supervision

Nominees

Dr Luke Harrald, Elder Conservatorium of Music
Associate Professor Peter Burdon, Adelaide Law School
Dr I Gusti Darmawan, School of Education
Dr Edward Palmer, School of Education
Dr Susan Hemer, School of Social Sciences

 

Winner

Professor Susan Hemer, School of Social Sciences

 

International Engagement Awards

Nominees

Dr Lisa Powell and Ms Tania Turner, Adelaide Business School
Dr I Gusti Darmawan, School of Education
Dr Amelie Burgess, Dr Ankit Agarwal and Ms Kristina Qui, Adelaide Business School / Future Students
Dr Rajeev Kamineni, Adelaide Business School
Dr Virginie Masson, Dr Mark Dodd, Dr Qazi Haque, Dr Florian Ploeckl and Professor Firmin Doko Tchatoka, School of Economics and Public Policy

 

International Leadership

Winner

Dr Igusti Darmawan, School of Education

 

International Partnerships

Winner

Train the Trainer program in the School of Economics and Public Policy led by Dr Virginie Masson, alongside Dr Mark Dodd, Dr Qazi Haque, Dr Florian Ploeckl, and Professor Firmin Doko Tchatoka

 

People and Culture Awards

Exceptional Service

Nominees

Dr Syed Zamin Ali & Ratna Derina, Adelaide Business School
Eden Bonython, Division of Academic and Student Engagement
Michael Crawford, Division of University Operations
Cornelia Koch, Adelaide Law School
Greta Larsen, Elder Conservatorium of Music
Sarah May and Sarah Hoggard, School of Social Sciences
Maria Pinna, Faculty Office
Professional Experience Team, School of Education
Project Management Team, Faculty Office
Louise Scarman, Adelaide Law School
Tania Turner, Adelaide Business School
Tyson Felix Smith, Division of Academic and Student Engagement
Louise Young, Division of Academic and Student Engagement
Ning Zhang and Emily Lee, School of Social Sciences
Dr Claire Walker, School of Humanities

 

Winners

Sarah May and Sarah Hoggard, School of Social Sciences

Dr Claire Walker, School of Humanities

Greta Larson, Elder Conservatorium of Music

Eden Bonython, Service Partner, DASE

 

University Values and Behaviours

Nominees

Julia Avdeeva, Adelaide Law School
Georgina Deally, School of Humanities
Richa Gulati, Adelaide Business School
Timetabling and Planning Team, Division of Academic and Student Engagement
Tania Turner, Adelaide Business School

 

Winner

Georgina Deally, School of Humanities

Tagged in arts business law economics, awards and achievements